Prehistoria - Opis epoki
- Oliwia Małecka
- 4 sie 2020
- 2 minut(y) czytania
Prehistoria - ( łac. præ - oznacza przed, wcześniej ).
Prehistoria to najdłuższa era, trwa od pojawienia się hominidów (ok. 4 mln lat temu) do wynalezienia pisma. Najważniejszym elementem prehistorii jest rozwój człowieka.
Prehistoria dzieli się na trzy epoki:
• Epoka kamienia (ok. 2 mln lat - 3400/2000 r. p.n.e.)
• Epoka brązu (ok. 3400 - ok. 1200/750 r. p.n.e.)
• Epoka żelaza (ok. 1200 p.n.e. do starożytności)
Epoka kamienia dzieli się na trzy okresy:
• Paleolit (ok. 2 mln lat - ok. 11000 r. p.n.e.)
• Mezolit (ok. 10000 - ok. 5000 r. p.n.e.)
• Neolit (ok. 9000 - ok. 3400/2000 r. p.n.e.)
Rozwój człowieka rozpoczął się w czasach Australopiteka, czyli około 5 milionów lat temu w Afryce. Następnie w wyniku ewolucji wykształcił się homo habilis ( człowiek zręczny ), potrafił on wytwarzać proste narzędzia z kamienia. Kolejną formą ewolucyjną był Homo Erectus (człowiek wyprostowany), powstał on około 1,8- 1,7 mln lat temu. Homo Erectus jako pierwszy potrafił posługiwać się ogniem, zaraz po nim wykształcił się Neandertalczyk, który zasiedlił zasiedlił Azję i Europę. Ostatnim tworem ewolucji jest homo sapiens był on pierwszym człowiekowatym, który posługiwał się mową.
Wszystkie istoty przedludzkie prowadziły zbieracko- łowiecki tryb życia. Wraz z następstwem kolejnych epok, gatunki hominidów stawały się coraz wyższe oraz zwiększała się objętość ich czaszek.
Najważniejsze zmiany miały miejsce w neolicie ( tzw. rewolucja neolityczna ), kiedy zaczęto prowadzić osiadły tryb życia. Ludzie zaczęli uprawiać rolę i hodować zwierzęta, z czasem człowiek wynalazł garncarstwo, tkactwo oraz handel dalekosiężny. W późniejszym czasie człowiek zainteresował się obróbką metalu (od II tyś p.n.e. do XII w. n.e.), rozwój metalurgii pomógł w odkryciu żelaza (od II tyś p.n.e. do XII w. n.e.). Prehistoria kończy się wraz z wynalezieniem pisma, co dla każdej kultury działo się w innym momencie. Pismo powstało jako daleka konsekwencja rewolucji neolitycznej.
Źródła :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prehistoria
Comentarios